Ostře sledované vlaky

 Publikováno: 12. 04. 2006, kategorie: Filmový klub


Zpravidla, když chodíme na filmy natočené podle slavných knižních předloh, zažíváme pocit známý z tvorby Járy Cimrmana – prvky opakující se v jeho hrách, resp. prvek očekávání a prvek zklamání. Filmy jako Pán prstenů či Harry Potter jsou výpravné illustrace svých knižních předloh a již jen proto nedokáží sdělit to, co dokázala kniha.

Film Ostře sledované vlaky natočil Jiří Menzel podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala. Tato dvojice autorů je slavná vyjímka z cimrmanovského pravidla. Tito dva guruové si natolik rozumějí, že každý dojde svou cestou k naprosto shodnému výsledku. Jeden knihou, druhý filmem. Film nedostal Oskara pro nic za nic, navíc spadá do doby kdy tuto cenu dostávaly opravdu kvalitní filmy. Je to koncert herců, kameramanů a citlivého režiséra v pozadí. Ostatně režiséra z našeho filmového klubu dobře známe, jen se podívejte, jaké filmy jsme si pouštěli předtím. Dnes mi připadá že se mu kvalitou produkce po dlouhé době blíží režisér Hřebejk, který rovněž nechápe své diváky jako lidi s dlouhým vedením, kterým je potřeba všechno podat polopatisticky. Věci naznačené, nakousnuté a procítěné, fantazie pracuje stejně jako když čtete dobrou knihu.

Díval jsem se na mládežníky a měl jsem z nich radost jak mají radost. Jak zpívá Jarek Nohavica – …a já abych řek pravdu, toho tuším hodně, moje fantazie kreslí věrohodně …. (IC)

Komentáře

Chcete-li komentovat, musíte být přihlášeni.