Zakládáme komunitní sborovou zahradu s hydroponickým pěstováním zeleniny

 Publikováno: 17. 01. 2023, kategorie: Zbývající
Autor: Jarek Klimek
okVydáváme se mimo komfortní zónu a pokusíme se část sborové zahrady otočit “na stojato”.

Tím uvolníme část zahrady pro nové aktivity, zlepšíme její vzhled, ušetříme vodu…



V husovickém sboru nás čekají největší změny za posledních několik desítek let.

Součástí sborových prostor je i zahrada, což je dnes ve městě opravdový luxus, takže promýšlíme, jak ji využít co nejlépe.

Dosud byla nemalá plocha této zahrady využívána pro pěstování zeleniny a okrasných květin a zbytek pro sborové aktivity typu grilování, malé posezení před srubem, dětský koutek s trampolínou…

Nyní bychom sborovým aktivitám rádi poskytli nový prostor, ale fyzické rozšíření zahrady není možné.

Jedním ze způsobů, jak získat více prostoru a zároveň nepřijít o produkci zeleniny, je přesunout pěstování většiny zeleniny z klasické farní zahrady do svislého pěstebního systému, který může být umístěn i na zdi.

Staršovstvo sboru v lednu schválilo pilotní projekt “svislé sborové zahrady”, který je prvním krokem k plné verzi projektu, jehož cíle jsou následující:

  • Uvolnit část zahrady pro rozšíření sborových aktivit.
  • Produkci některých druhů zeleniny nejen zachovat, ale rozšířit tak, aby byla kromě rodiny farářky/faráře dostupná i pro členy a příznivce sboru.
  • Zahradě nyní dominuje nehezká zeď s příznivou jižní orientací. Vertikální hydroponický systém by velkou část této nevzhledné zdi pokryl užitečnou zelení, která by výrazně zlepšila estetický dojem i mikroklima celé zahrady.
  • Uspořit vodu potřebnou k pěstování zeleniny na farní zahradě (díky uzavřenému systému cirkulace vody hydroponie uspoří až 80% vody ve srovnání s běžným zahradním zaléváním).
  • V systému budou použity profesionální komponenty certifikované pro styk s potravinami a vysoce kvalitní hnojivo, které se používá např. při pěstování léčivých bylin a má atestem potvrzeno, že obsahuje neměřitelné množství těžkých kovů. Výsledná produkce bude „super-eko“, „super-čerstvá“ a vstřícná k alergikům (díky absenci kontaktu s hlínou, která může být zdrojem plísní a dalších alergenů…).
  • Máme naději, že se do produkce zapojí i členové sboru a vzniknou tak nové příležitosti pro sborová setkávání.

Celá věc bude poměrně náročná technologicky i časově – projekt bychom chtěli v pilotním rozsahu zprovoznit již letos na jaře, abychom mohli příští rok pokračovat.

Výsledky budeme průběžně sdílet na naší FB stránce i ve FB skupině Česko-Slovenská Aquaponie .

Máme naději, že nebudeme reportovat katastrofy, ale budeme sdílet zejména radostné zprávy o úspěšném postupu pilotního projektu, abychom tento následně mohli na naší zdi rozšířit do plánovaného rozsahu.

Máte-li chuť přiložit ruku k dílu nebo se na cokoli zeptat, kontaktujte našeho kurátora: Jaromír Klimek, klimek@umime.cz

Komentáře

Komentáře k tomuto článku jsou uzamčeny.