Zakládáme komunitní sborovou zahradu s hydroponickým pěstováním zeleniny

 Publikováno: 17. 01. 2023, kategorie: Zbývající
Autor: Jarek Klimek
okVydáváme se mimo komfortní zónu a pokusíme se část sborové zahrady otočit “na stojato”.

Tím uvolníme část zahrady pro nové aktivity, zlepšíme její vzhled, ušetříme vodu…V husovickém sboru nás čekají největší změny za posledních několik desítek let.

Součástí sborových prostor je i zahrada, což je dnes ve městě opravdový luxus, takže promýšlíme, jak ji využít co nejlépe.

Dosud byla nemalá plocha této zahrady využívána pro pěstování zeleniny a okrasných květin a zbytek pro sborové aktivity typu grilování, malé posezení před srubem, dětský koutek s trampolínou…

Nyní bychom sborovým aktivitám rádi poskytli nový prostor, ale fyzické rozšíření zahrady není možné.

Jedním ze způsobů, jak získat více prostoru a zároveň nepřijít o produkci zeleniny, je přesunout pěstování většiny zeleniny z klasické farní zahrady do svislého pěstebního systému, který může být umístěn i na zdi.

Staršovstvo sboru v lednu schválilo pilotní projekt “svislé sborové zahrady”, který je prvním krokem k plné verzi projektu, jehož cíle jsou následující:

  • Uvolnit část zahrady pro rozšíření sborových aktivit.
  • Produkci některých druhů zeleniny nejen zachovat, ale rozšířit tak, aby byla kromě rodiny farářky/faráře dostupná i pro členy a příznivce sboru.
  • Zahradě nyní dominuje nehezká zeď s příznivou jižní orientací. Vertikální hydroponický systém by velkou část této nevzhledné zdi pokryl užitečnou zelení, která by výrazně zlepšila estetický dojem i mikroklima celé zahrady.
  • Uspořit vodu potřebnou k pěstování zeleniny na farní zahradě (díky uzavřenému systému cirkulace vody hydroponie uspoří až 80% vody ve srovnání s běžným zahradním zaléváním).
  • V systému budou použity profesionální komponenty certifikované pro styk s potravinami a vysoce kvalitní hnojivo, které se používá např. při pěstování léčivých bylin a má atestem potvrzeno, že obsahuje neměřitelné množství těžkých kovů. Výsledná produkce bude „super-eko“, „super-čerstvá“ a vstřícná k alergikům (díky absenci kontaktu s hlínou, která může být zdrojem plísní a dalších alergenů…).
  • Máme naději, že se do produkce zapojí i členové sboru a vzniknou tak nové příležitosti pro sborová setkávání.

Celá věc bude poměrně náročná technologicky i časově – projekt bychom chtěli v pilotním rozsahu zprovoznit již letos na jaře, abychom mohli příští rok pokračovat.

Výsledky budeme průběžně sdílet na naší FB stránce i ve FB skupině Česko-Slovenská Aquaponie .

Máme naději, že nebudeme reportovat katastrofy, ale budeme sdílet zejména radostné zprávy o úspěšném postupu pilotního projektu, abychom tento následně mohli na naší zdi rozšířit do plánovaného rozsahu.

Máte-li chuť přiložit ruku k dílu nebo se na cokoli zeptat, kontaktujte našeho kurátora: Jaromír Klimek, klimek@umime.cz

Komentáře

Komentáře k tomuto článku jsou uzamčeny.