Veřejná generální zkouška

 Publikováno: 26. 06. 2008, kategorie: Hrajeme divadlo
V neděli 22. června 2008 se uskutečnila historická zkouška HNED v Nosislavi. Četní nosislavští diváci odcházeli domů až 4 hodiny po ukončení zkoušky a to ještě neradi (nechat uložit děti do postýlek, nakrmit dobytek, zjistit zda vinohrady nesežehlo nedělní rekordní slunce, připravit se na pondělní nástup do zaměstnání – budování kapitalismu pokračuje i zde na tomto brněnském blízkém venkově). Takto píše Vladimír Svoboda, t.č. starší sboru nosislavského, fotografie dodala Lenka Svobodová (moc děkujeme).


Po celou dobu rozebírali tuto zkoušku a nám se podařilo skrze zvláštní dopisovatele zachytit pár střípků:


 • Mistr J. Hus se nejen narodil v Husovicích, jak bylo správně pojato do hry, nýbrž má své historické místo na místě generální zkoušky (Husův dům v Nosislavi – dále jen „HD“), pravděpodobně byl zde upálen, o čemž svědčí každoroční ohně zde na dvoře Husova domu zapalované a dále atmosféra ve sboru (je zde často horko).
  Jiné historické práce ovšem Nosislavi upírají toto privilegium tvrdíce, že byl upálen na mnoha jiných místech ČCE, neboť i zde je situace podobná.
 • Je třeba vyladit slovenštinu jednoho z účastníků. Někteří účastníci z kořeny u našich bratrů a sester v luterských sborech SR poznali některé
  čechismy a snad i ukrajismy a rusismy (!) v jeho jinak kultivovaném simultánním tlumočení
 • Bombou bylo ovšem obsazení role starosty Husovic bratrem Jiřím, to je skutečně talent jehož hvězda vychází a brzy jistě o něm uslyšíme nejen z Husovic. Jenom pozor, aby i doma nepřestal být prorokem. Památná je zejména jeho věta ze zákulisí, že takovou kulturou je třeba vyvažovat kvalitu bohoslužeb. Jde jen o to, aby nám ty váhy moc nehoupaly.
 • Mírná kritika se snesla na hudební služku díla. Je vidět, že chybí v souboru korepetitor díla.
  Nicméně jisté talenty se i zde objevují. Nebylo jim však dopřáno se plně rozvinout, poněvadž v tomto vedru se zejména nepřiměřeně rosili prsty, které pak odmítali poslušnost na pražcích instrumentů
 • Diváci též doporučují zřízení funkce nápovědy, neboť podobnou viděli i v konkurenčním Národním divadle v Praze na Národní třídě. Takže je škoda, že není i v HNED. Jelikož není k dispozici náležitá budka, vyskytlo se doporučení, že bude stačit velký slunečník, kde bude nápověda schovaná.
 • Zajímavé bylo zdvojování rolí i ztrojování. Nicméně nijak originální nám to nepřipadlo, neboť s tím jsme smířeni například z politického života. I ve sborech se najdou tací, kteří dělají několik funkcí. Např. farář dělá i kostelníka a někteří členové chodí do kostela i za své rodinné příslušníky.
  V jednom sboru prý dělá jeden presbyter celé staršovstvo a jeho žena stínové staršovstvo.
 • Dílo kladně ohodnotily i děti, což daly najevo svým soustředěním a sníženou měrou zlobivosti během produkce. Pouze jedno (!) dítko sdělilo
  „mě už to divadlo nebaví“. To je výrazné plus. Při bohoslužbách zlobí dětí víc.
 • V neposlední míře sklidil obdiv režisér a autor díla Mr. M. H. Hadley. Nadšení diváci s ním diskutovali, přičemž mu nalévali do pohárku místní tekuté výpěstky, což způsobilo….že
  mistr přislíbil tuto scénu zařadit do svých pravidelných štací. Což bylo ovšem naši prvořadou snahou, takže kapitál takto investovaný do dotace kultury nebude jistě zmařen.


Komentáře

Chcete-li komentovat, musíte být přihlášeni.