Kolín nad Rýnem – 31. Kirchentag 2007

 Publikováno: 27. 08. 2007, kategorie: Hrajeme divadlo


Prázdniny nám končí a je nutné se zase pomalu vracet k všednímu internetovému životu. Nicméně než začne nová sezóna, plná nejrůznějších zajímavých akcí, pokusím se ještě vrátit k času předprázdninovému, kdy výprava statečné husovické mládeže navštívila 31. celoněmecký Kirchentag v Kolíně nad Rýnem.

Pro milovníky cestopisných reportáží si nyní dovolím napsat několik postřehů urbanistickýchs Kolínem spjatých. Fotografie dodal fotoreportér Jonáš Hájek.

Dlouhé roky jsem žil v omylu, že čím víc pojedu na západ, tím se míra krásy a civilizovanosti bude zvyšovat a směrem východním tomu bude zase naopak. Není to však tak hrozné. Alespoň při cestě směrem západním se mi zdálo, že to v té naší staré dobré Evropě vypadá všude asi zhruba stejně. Jisté obavy jsem ovšem měl, dost dlouho jsem nedávno rozdýchával např. srovnání rekonstruovaného nádraží drážďanského s tím našim brněnským, ale návštěva Kolína nad Rýnem mě přece jenom trochu uklidnila. A když jsem uzřel nad Rýnem i naši vlajku, připadal jsem si fakt jako doma.

Uznávám ovšem, že Rýn je opravdu velká řeka, takovou u nás doma nemáme. Se Svratkou jsem se jej ani nepokoušel srovnávat. Řeka je to tak široká, že přes ni jezdí dokonce i lanovka. Milovníci socialistické výstavby určitě ocení paneláčky na dolním obrázku vlevo. Ani zblízka se od těch našich moc neliší.

Výhodou velké řeky je, že po ní mohou jezdit velké lodě. A jezdí jich tam opravdu hodně. Pořád. Sem a zase tam. Opravdu vůně dálek. Hodně lodí bylo holandských, české jsme neviděli, plavba labsko-odersko-svratecká sem zřejmě nedosahuje.

Čím je však řeka širší, tím víc je na ni ležící město vodou rozdělené. V Praze třeba Vltava vypadá, jako by vám tekla přímo obývákem. Ale Dunaj v Bratislavě, to je jiné kafe, tam už je potřeba most SNP. V Kolíně zase mají most železniční. A po obou stranách jsou pěší promenády. To se to chodí po mostě, kouknu na jednu stranu a vidím lodě, kouknu na druhou a kolem jede (už pomalu) vysokorychlostní vlak (v Německu mají skutečné vysokorychlostní vlaky, nikoliv naše malé české pomalé Pendolino). Jo, ten červený proužek na mostním oblouku, to je ryba (půl ryby) – logo Kirchentagu.

A takový železniční most ve spojení s historickou architekturou, vše ve vkusném nasvícení, opravdu nemá chybu. Nejlepší zorný úhel pohledu byl z rázovitých zahradních restaurací na břehu Rýna - pivo chutné, ale Starobrno to nebylo – nicméně od pivovaru na Mendláku zase není takový výhled.

Pokud se náhodnému pozorovateli zdá, že ten most vede přímo k pověstnému kolínskému Dómu a že tedy vlak zřejmě projíždí skrz kostel, není daleko od pravdy. Všimněte si těch lidiček, kteří sedí před Dómem na schodech. Na co se asi koukají? Přece na nádraží! 

Ano, na dolním obrázku vidíte vpravo sedět turisty před gotickým kostelem a naproti nim právě projíždí mezinárodní superrychlík. Něco takového my Brňané umíme ocenit. Sedíme pod Petrovem a dole ujíždí zrychlený vlak na Hrušovany. V Brně o takový pohled možná přijdeme, soužití nádraží a Dómu však patří v Kolíně k tomu nejatraktivnějšímu, co město návštěvníkům nabízí. 

Jinak je však okolí Dómu ukázkou lepení moderního a historického, často s nepříliš povzbudivým výsledkem. Kdo však na tuto hru (kombinace výsledků kobercového bombardování se snahou vybudovat moderní město) přistoupí, zjistí, že Kolín je překvapivě příjemné místo k žití. A i když nevypadá zrovna naleštěně (asfalt je podobný našemu, vodotrysky nefungují, tu a tam se povaluje nějaký papír navíc), přesto překvapuje svou nečekanou lehkostí bytí. 

Mimochodem, ještě jednu věc bychom mohli v Kolíně okopírovat – cyklostezky! Na každém širším chodníku jsou namalovány pruhy pro cyklisty, na kole se dostanete všude. A tato vstřícnost k alternativní dopravě je stejného druhu, jako vstřícnost města k návštěvníkům, turistům, ba i přistěhovalcům. V tomto milionovém městě žije skoro 250.000 cizinců, z toho více než 64.000 Turků a Turkyň. Nakonec, ty palmy jsou skoro jak v Istanbulu, ne?

Abych nezapomněl, v Kolíně volně žijí i papoušci - nejvíc se jim líbí v botanické zahradě. Ono je vůbec v Kolíně tepleji, než u nás, ale konec konců, na Prýglu zase bydlí želvy, tak co! Osobně zapsal Mike Hadley.

Komentáře

Chcete-li komentovat, musíte být přihlášeni.