Noc kostelů 2011

 Publikováno: 30. 05. 2011, kategorie: Husovický dvorek
dsc_0034-2Autor: Štěpán Hájek
Foto: Jitka Hájková

A zase pršelo, jak už na Noci kostelů bývá zvykem. Zatímco vloni jsme začínali za pěkného počasí a liják přišel až později, tentokrát pršelo už od rána a s malými přestávkami prakticky po celou dobu akce. Blátíčko, mokro, občas i vítr… Ale přesto se Noc kostelů vydařila!Ještě před začátkem jsme museli vyřešit dvě věci: jak skloubit přípravy divadelního představení se zahajovacím zvěstováním evangelia a rozhodnout, co s výstavou. Zatímco u výstavy to bylo bohužel jasné hned – vzhledem k předpovědi celovečerního deště nemělo cenu výstavu vůbec vybalovat a Marie Plotěná si ji ještě před šestou hodinou odvezla, koordinace zahájení s divadlem byla složitější (vše se muselo odehrávat ve srubu). Naštěstí v 18:00 zrovna nepršelo, takže zahájení nakonec mohlo proběhnout venku na zahradě a ve srubu si mohlo divadlo Facka chystat svoje představení. Kázání se týkalo rozdílu mezi ideologií a vírou, mezi fanatiky a věřícími.

To už Dan Staněk griloval klobásky a Petr Konvalinka čepoval Poutníka. Začali přicházet návštěvníci (první ještě před začátkem). V 19 hod před slušně zaplněným srubem rozehrálo divadlo Facka svou hru Narozeniny, při níž vtáhli na jeviště jednoho návštěvníka a bavili sebe i nás. Následovalo zpívání ze zpěvníku Svítá, kdy farář hrál na kytaru, Ondřej Hájek na piano a Vojta Konečný na housle.

Dva z návštěvníků se chtěli bavit o závažných duchovních otázkách. Rozhovor proběhl v koutě modlitebny, kde byl relativně největší klid. To už však přibyl také štáb České televize, který natočil rozhovor s farářem a pár záběrů z následujícího představení. Vysílat se má v Křesťanském magazínu. Druhé představení divadla Facka se jmenovalo Ruská ruleta. Michal Bumbálek vzhledem ke svým zdravotním problémům nemohl hrát, ale aspoň pouštěl zvuk. Divadlo mělo úspěch.

Hodně lidí po divadle odešlo, ale naštěstí se dostavila mládež, takže ředitel brněnského střediska Diakonie Jan Soběslavský, který referoval o jeho činnosti, měl také dostatek posluchačů. Na jeho vystoupení hned navázal Michal Hadlač, který pohovořil o historii sboru a přečetl dva své elaboráty z nedávné současnosti – o mezidenominačních fotbalových utkáních a o vystoupení Husovického Národního Evangelického Divadla (Hned) v Bratislavě.

Tím byl hlavní program vyčerpán, pak už se jen debatovalo u krbu, zatímco ve srubu běžely obrázky ze života sboru. O půlnoci byla oficiálně Noc kostelů ukončena modlitbou a požehnáním. I po půlnoci však ještě přišlo několik návštěvníků.

Celkově prošlo našimi prostory sto padesát účastníků, je to proti loňským dvěma stovkám o poznání méně. Otázka je, zda je to počasím, nebo celkově zájem klesá. Každopádně akce se vydařila a děkujeme všem, kteří se na jejím průběhu podíleli.

Komentáře

Chcete-li komentovat, musíte být přihlášeni.