Tři stateční – dětská vánoční slavnost

 Publikováno: 3. 01. 2006, kategorie: Vánoční hry


Čtvrtá adventní neděle L.P. 2005 se stala v Husovicích svědkem události svým rozsahem a dopadem zcela ojedinělé. Najednou se změnilo místo i čas a tradiční Betlém se ocitnul uprostřed Skalistých hor, kde se tlupa desperátů vedených zločinným králem Herodem chystá zavraždit právě narozeného Ježíška a k tomu i všechny malé děti kolem. Dokážou Andělé přesvědčit starého a unaveného pistolníka Chrise, aby sebral další dva statečné a vyrazil zachránit Betlém i Ježíše? Co když přesila zločinců zvítězí? Ještě, že tu jsou děti z Husovic (a okolí)!

Jestli chcete vědět, jak to dopadlo, směle nahlédněte do článku, ve kterém najdete zoufale malý výběr z obrovského množství skvělých fotek Pavla Kováře.

Odvážný fotograf se vloudil i na generálku, takže vám můžeme ukázat to, co je jinak divákovi utajeno.

Tak, kdybyste se tak na chvíli uklidnili, přestali kecat a soustředili se na poslední režijní pokyny? Za chvíli tady budou lidi a my to musíme ještě aspoň jednou projet. Že jsem radši nezůstal doma koukat na televizi!!!

Naštěstí je pomoc na blízku – jen se podívejte na strejdu Láryho a poslechněte si, jak se vlastně správně hraje to divadlo.

Podívej se, stojíš a ani brvou nehneš. A pak pomalu vytahuješ ten nůž, jo? Pomaličku, a dáš ho do ruky Marice a ona ten nůž ponese a on se pomalu otáčí, až se jako zabodne do Gregora, jasný? (Jasný – celá tato věta je ostatně vymyšlená – scénu s nožem přenášeným Marikou totiž stvořil Bumbálek o tři zkoušky dřív!!!)

Koukneme se do scénáře… hlavně aspoň něco řekněte. A když text popletete, tak to musí vypadat, že to bylo schválně, že jsme to celé hodiny takhle nacvičovali, jasný?

Uff, hlediště je dosud prázdné, ještě domluvíme světla. Františko, prosím tě, vždycky sviť tam, kde se něco děje (Šimonku, nehraj si s tím, ať to nepokazíš!)

Předehra. Děti z nedělní školy zahrály, zazpívaly a zarecitovaly vánoční říkadla a koledy.

Byly to takové tradiční české (moravské) vánoce na Divokém západě – holky, kde jste vzaly ty skvělý kostýmy? A ty vlasy – no to je bomba!

Nuž, dosti žertování, teď již půjde do tuhého – aneb evangelický farář na Divokém západě….

Máme plno!

Začínáme. Tajemné zvuky se nesou šeřící se prérií – pozor, dnes nehrajeme Baladu pro banditu….

Ó, jděte do Betléma. Tam naleznete děťátko v plenkách, položené do jeslí. A vezměte dary: kožešiny lišek a medvědů, kůži z jelenů  a buvolů, orlí pera, dýmky míru a zlaté nuggety. Přineste je dítěti v jeslích položenému. Zabalte je do teplých přikrývek, napojte je mlékem bizoních krav a pomažte je vonnými pryskyřicemi. Ó, vstaňte a jděte….

Proklatě!!! Já to věděl… Viděl jsem to ve snu…. Kolébka, dítě, nad ním hvězda a kolem spousta lidí, všichni se mu klaní… Ne, to nesmí být!!! Mně se mají klanět!!! Já jsem král!!!

Mám jedno dobré řešení… Vtrhneme tam, zamordujeme všecky děcka a bude pokoj.Proč se zdržovat vybíráním…

Chris by mohl pomoci – ale co to pije, není snad úplně opilý??? A takový to byl statečný člověk!!!

Já vám nevěřím, žádní živí andělé nejsou. Jsem v nebi a za chvíli mě pošlete do pekla. Ale já je fakt nechtěl voddělat. Vždycky jsem je nechal tasit první.

Vida, druhý statečný. Je opravdu tak dobrý? Je dost dobrý.

V Betlémě je zatím veselo – všichni se radují, koledy zpívají…

Hledá se třetí statečný. Stačí pouze vyplnit tento krátký dotazník a může se stát statečným. Nikdo???

A toť on. Postavou malý sic, však odvahou svou velikán.

Odložte zbraně! Výborně! A ruce můžete dát, jako byste chtěli trhat hrušky. Dokonalé! Co jste zač?

U nás nahoře říkali, že to bude fuška, ale vy jste to zvládli úplně dokonale.

V noci, až bude tma a všichni budou spát, se vplížíme do vesnice a vyřídíme je pěkně potichu nožem. A pak to tady všechno podpálíme.

Přepadení banky. Zrovna jsem si tam zakládal účet. Bylo vás šest, přesně jako kulek v mým revolveru. Myslel jsem, že jsem vás dostal všechny….

Já jsem chléb života. Kdo přichází ke mně, nebude nikdy hladovět a kdo věří ve mne, nebude nikdy žíznit. Já jsem alfa a omega, první a poslední. Čiňte pokání, neboť se přiblížilo království nebeské.

Nakonec to dobře dopadlo: levá skupina herců.

Pravá skupina herců a hereček (ten sloup tam pořád bude a bude překážet!!!)

A všichni dohromady.

Konec divadla, teď jdeme nadělovat dárky!!!!

Příště už žádné kostýmy, všichni budou mít stejná trička. Tak pravil Láry….

A to je vše. Další informace o vánoční hře naleznete tady článku, třeba osoby a obsazení apod. Taky máme hafo fotek a super video nahrávku, všechno bude časem vypáleno a nabídnuto. Když budete chodit často do kostela, tak to neprošvihnete. Za tvůrčí tým zdraví M.H.

Komentáře

Chcete-li komentovat, musíte být přihlášeni.